Památky a zajímavosti 

Rozhledna na Smrku

Od roku 2003 stojí kousek od vrcholu Smrku (1124 m. n. m.) 20 m vysoká kovová rozhledna. Je vybudována na místě, kde původně stála více jak 50 let dřevěná věž z roku 1892. Po vybudování rozhledny se stal nejvyšší bod české části Jizerských hor velmi přitažlivým místem pro návštěvníky z domova i ze zahraničí. Z rozhledny se návštěvníkovi otevírá neobvyklý kruhový výhled na Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory a daleko do Saska a Polska. V případě nepohody poskytne turistům úkryt útulna, vybavená stoly a lavicemi. Rozhledna i útulna je po celý rok volně přístupná. Stavba je ocelová a tvoří ji dva lomené sloupy ve tvaru číslice 7.


Minerální pramen kyselky

Pramen kyselky se nachází 2,5 km jižně od Nového Města pod Smrkem. Nachází se na levém břehu Ztraceného potoka v údolí mezi Měděncem a Sviňským vrchem. Jako nálezce je uváděn novoměstský kovář Johann Nepomuk Legler, který v roce 1780 objevil pramen kyselky při návratu z práce, když scházel údolím Ztraceného potoka. Novoměstská kyselka je bohatá zejména na vápník, hořčík a železo (Fe2+). Zajímavostí pramene kyselky je pověst o tom, jak zázračná voda z místních lesů ochránila obyvatelstvo nedávno vzniklého městečka před těžkou morovou epidemií v roce 1598. A protože většina místních pověstí mívá pravdivé jádro, lze se domnívat, že voda z horního toku Ztraceného potoka byla známá o téměř 200 let dříve, než ji objevil kovář Legler.

Klingerovo mauzoleum

Jde o rodinnou hrobku, která je významnou památkou, tvořící dominantu hřbitova. Majestátní stavbu Klingerova mauzolea nechali na místním hřbitově postavit v roce 1912 podle italských vzorů potomci zakladatele  zdejšího textilního podniku Ignaze Klingera. Mauzoleum tvoří jedno nadzemní a jedno podzemní podlaží, ve kterém jsou uloženy ostatky Klingerovy rodiny. Cenné je zejména původní pískovcové obložení a vnější kamenická výzdoba budovy. Po letech chátrání byla stavba v roce 1993 zapsána do seznamu kulturních památek a následně zrekonstruována.

Kostel sv. Kateřiny ( katolický )

Byl založen v roce 1607 Kateřinou z Redernu jako evangelický kostel. V roce 1652 byl přesvěcen na katolický. V roce 1693 byla přestavěna zchátralá věž. Protože hrozilo zřícení kostela, byl v roce 1821 kostel zbořen. Nová výstavba byla dokončena v roce 1891 a v roce 1894 byla dokončena rekonstrukce vnitřku kostela. V 80 tých letech byla opravena zchátralá střecha a v roce 1990 byla vyměněna krytina kopule věže. Původní oltářní obraz od malíře Josefa Rittera von Füricha byl přibližně v roce 1993 zcizen.

Evangelický kostel

Západně od středu města, za železniční tratí, stojí Evangelický kostel. Stavba kostela byla svěřena Rudolfu Hamplovi z Frýdlantu 30. dubna 1911 a 15. června 1911 došlo k slavnostnímu položení základního kamene. Vysvěcen byl 11. srpna 1912. Autorem projektu je německý architekt Otto Bartning z Berlína. Stavba kostela nesla název "Lutherův hrad".

Městské lázně - bazén, sauna

Lázně byly dostavěny roku 1910 a o rok později otevřeny a pojmenovány "Kaiser Franz Josef Jubiläumsbad". Nabízely 12,5 metrů dlouhý bazén a prováděly se zde léčivé koupele a masáže. Později byla otevřena i sauna. Po rekonstrukci byly znovu lázně otevřeny v roce 2005 a dnes je v nich vedle bazénu o rozměrech 6 x 12 metrů i vířivka a finská sauna s možností masáží. V budově lázní je také k dispozici ubytování v apartmánech.

Zdroj textů: kniha Nové Město pod Smrkem, Václav Tima, web: www.nmps.cz