Lyžařské stopy pod Smrkem

Nástupní místa

K přístupu na trasy Stop pod Smrkem se využívá nástupních míst, která jsou dobře přístupná automobilem na dostupná parkoviště:

  • U Spálené hospody v Novém Městě pod Smrkem (50°54′53″ s. š., 15°14′10″ v. d.) - parkoviště se nachází u místního fotbalového hřiště a vstupuje se odtud do zeleného a žlutého okruhu. Za dostatečné sněhové pokrývky lze odtud nastoupit i na Jizerskou magistrálu.
  • Nad koupalištěm v Novém Městě pod Smrkem (50°55′39″ s. š., 15°14′38″ v. d.) - trasy začínají přímo od zdejšího parkoviště a lze zde začít modrý nebo červený okruh.Obě místa jsou vybavena přehledovými mapami a rozcestníky jednotlivých tras.

Popis okruhů

Červená trasa 

celková délka okruhu má zhruba 6,3 km, maximální převýšení 119 m. Nástupní místo pro červený okruh je společné s modrým okruhem a to na parkovišti nad koupalištěm. Trasa  vede nejprve po louce, pak lesem, dále kolem tří radioaktivních pramenů (Rafael, Samuel a Michael) a konec cesty vede po zpevněné lesní cestě. Na trase jsou dvě mírná stoupání.

Modrá trasa 

celková délka okruhu má necelých 4,5 km, maximální převýšení je 56 m. Nástupní místo je na parkovišti nad koupalištěm. Začátek trasy vede po louce, pak po zpevněná lesní cestě k Oslímu buku (stoupání lesem), na něž navazuje sjezd po lesní cestě až na singltrek, po němž trasa pokračuje zpět na novoměstské koupaliště. Červený a modrý okruh se spojují u Oslího buku a u začátku modré trasy singltreku. 

Žlutá trasa

celková délka okruhu má necelé 3 km, maximální převýšení  je 53 m. Vhodným nástupním místem je parkoviště u Kyselky, kde trasa vede přes louku. Celý okruh má tvar přesýpacích hodin a vede po louce, ze které je za jasného počasí výhled na celé Nové Město pod Smrkem.

Zelená trasa

celková délka okruhu má zhruba 3,1 km a převýšení je 74 m.                             Nástupní místo je u místních zahrádek nebo na kopci u vodárny, kde lze pokračovat ze žlutého okruhu. Trasa vede celá po louce, a to podél lesa u Ludvíkova pod Smrkem a po Poutní (Staré Slezské) cestě zpět. U Poutní cesty stojí Neumannův křížek.

Rybízové kolečko

celková délka trasy je zhruba 1,1 km a převýšení je zde pouhých 27 m. Rybízové kolečko je okruh začínající a končící na červené trase pod lesem. Je veden okolo rybízové plantáže, podle které se jmenuje.

Černá trasa

délka této strasy je jen 835 m, převýšení je zde 15 m. Tato trasa slouží jako spojovací trasa mezi modrým a žlutým okruhem. Začíná na koupališti, přes Celní ulici, což je hlavní silniční tah na Polsko, a proto je zde nutné lyže sundat, dále pokračuje po louce až ke žlutému okruhu.

Zdroj textů: web: www.nmps.cz